نمایشگاه مجازی

زیر‌ساخت‌های نمایشگاه مجازی، به‌گونه‌ای باشد تا عدالت در فروش رعایت شود.اگر دنبال برگزاری نمایشگاهی نه با عنوان نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران؛ بلکه مثلا «نمایشگاه مجازی کتاب» هستیم، این طرح باید ویژگی‌هایی داشته باشد که ضرر و زیان ناشران را جبران و از سوی دیگر به کتاب‌فروشان نیز لطمه نزند.

رئیس اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان تهران به ایبنا گفت:

هومان حسن‌پور، رئیس اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان تهران و عضو شورای سیاست‌گذاری سی‌وسومین نمایشگاه کتاب تهران، درباره سرنوشت این رویداد و چگونگی برگزاری آن گفت: برگزاری نمایشگاه سی‌وسوم در سال ۱۳۹۹، لغو شده‌است و این دوره از نمایشگاه با پایان شیوع ویروس کرونا، مثلا سال آینده برگزار خواهد شد. توجه به این موضوع در تنظیم راهبرد‌های آتی بسیار موثر است.
وی با اشاره به این مساله که برگزاری نمایشگاه‌ مجازی، نمی‌تواند به‌‌جای یک دوره از نمایشگاه کتاب تهران برگزار شد، درباره برپایی یک نمایشگاه مجازی توضیح داد: برگزاری نمایشگاه مجازی بدون تردید، کارایی نمایشگاه فیزیکی را نخواهد داشت. فروش کتاب، بخش عمده نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران به‌عنوان بزرگترین رویداد فرهنگی کشور را تشکیل می‌دهد و در جریان فروش است که موقعیت معرفی تازه‌های نشر، تعامل مولف و ناشر، ناشر با مخاطب و یا مولف با مترجم، نقد و بررسی کتاب‌ها، شکل می‌گیرد. مجموعه این اتفاق‌ها در فضای مجازی، همانند فضای فیزیکی محقق نمی‌شود؛ وگرنه با وجود سایت اختصاصی ناشران، ضرورتی برای برگزاری نمایشگاه مجازی وجود نداشت.
برگزاری نمایشگاه مجازی فقط رفع مسئولیت نباشد
حسن‌پور با فرض برگزاری یک نمایشگاه مجازی کتاب در سال ۱۳۹۹ گفت: اگر تصمیم بر برگزاری نمایشگاه مجازی گرفته شده‌است، باید دید با توجه به هزینه‌های زیر‌ساختی، کدام بخش از نمایشگاه در قالب مجازی به‌صورت بهینه قابل‌ اجرا است. به‌نظر می‌رسد رویداد‌‌های بخش‌ جنبی نمایشگاه کتاب را می‌توان در فضای مجازی اجرایی کرد.
رئیس اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان تهران با بیان این مطلب که برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب فقط رفع مسئولیت نباشد، ادامه داد: باید به‌طور جدی به‌فکر شرایط صنعت نشر باشیم؛ زیرا به‌دلیل مشکلات ناشی از شیوع ویروس کرونا، برگزار نشدن نمایشگاه کتاب به ناشران لطمات جدی وارد کرده‌است‌ که در یک مقطع کوتاه از بین نمی‌رود؛ بلکه دست‌کم یک‌سال گریبان‌گیر نشر کشور خواهد بود. فکر می‌کنم معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این موضوع را پیگیری می‌کند.

ثبت یک دیدگاه